Skip to content

167 Oak St

Salem, NJ 08079

Built 1975

Last Sale Price
$103,000
Last Sale Date
Oct 27, 2009

Property Information

Block104
Lot4
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class15
DescriptionSB & SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,688
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,900
15%
Improvement Value:$56,100
85%
Total Assessment$66,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,427+4.6%
2024$5,188+8.3%
2023$4,790+5.9%
2022$4,523+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 3133, Page 114

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 1248, Page 25

Property Sale

Sale
$2,461
DeedBook 1215, Page 29

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 1056, Page 207

Property Built

Built

Year Built: 1975