Skip to content

Hubbell Ave & Pledger St

Salem, NJ 08079

Built 1974
Other School

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 19, 2014

Property Information

Block16
Lot27
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,500
26%
Improvement Value:$259,900
74%
Total Assessment$353,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2016$25,968+0.6%
2015$25,813+2.5%
2014$25,171+1.1%
2013$24,901+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1974