Skip to content

91 Seventh St

Salem, NJ 08079

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$142,000
Last Sale Date
Feb 21, 2025

Property Information

Block17
Lot17
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class43
DescriptionSF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,809
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$10,100
23%
Improvement Value:$33,700
77%
Total Assessment$43,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,601+4.6%
2024$3,443+8.3%
2023$3,179+2.1%
2022$3,115+0.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$142,000
Sq Ft1,809DeedBook 4721, Page 1105Recorded2/24/2025

Property Sale

SaleMulti
$437,500
Sq Ft1,112DeedBook 4645, Page 1932Recorded10/6/2022

Property Sale

Sale
$785,000
DeedBook 4111, Page 559

Property Built

Built

Year Built: 1900