Skip to content

15 Market St

Salem, NJ 08079

Built 1790

Last Sale Price
$209,000
Last Sale Date
Mar 23, 2023

Property Information

Block1
Lot12
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page1

Building Details

Building Class27
DescriptionSF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,542
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,400
12%
Improvement Value:$52,200
88%
Total Assessment$59,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,900+4.6%
2024$4,685+8.3%
2023$4,326+2.1%
2022$4,239+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$209,000
DeedBook 4663, Page 1961

Property Sale

Sale
$73,900
DeedBook 660, Page 795

Property Built

Built

Year Built: 1790