Skip to content

36 Eighth St

Salem, NJ 08079

Built 1892

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Nov 4, 2020

Property Information

Block20
Lot4
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page12

Building Details

Building Class15
DescriptionSF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,364
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,500
21%
Improvement Value:$38,900
79%
Total Assessment$49,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,062+4.6%
2024$3,883+8.3%
2023$3,585+2.1%
2022$3,513+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

Sq Ft1,364DeedBook 4568, Page 1971Recorded11/16/2020

Property Built

Built

Year Built: 1892