Skip to content

38 Eighth St

Salem, NJ 08079

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 25, 2021

Property Information

Block20
Lot5
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page12

Building Details

Building Class15
DescriptionSF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,987
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,600
18%
Improvement Value:$44,100
82%
Total Assessment$53,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,415+4.6%
2024$4,221+8.3%
2023$3,898+2.1%
2022$3,819+0.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$19,000

From:

To:

Sq Ft1,987DeedBook 4252, Page 878Recorded6/12/2017

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 849, Page 239

Property Sale

Sale
$12,000
DeedBook 673, Page 471

Property Built

Built

Year Built: 1920