Skip to content

118 Eighth St

Salem, NJ 08079

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
May 14, 2025

Property Information

Block25
Lot9
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class27
Description1/2 DF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,608
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$7,400
19%
Improvement Value:$30,900
81%
Total Assessment$38,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,149+4.6%
2024$3,011+8.3%
2023$2,780+2.1%
2022$2,724+0.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft1,608DeedBook 4728, Page 1438Recorded5/16/2025

Property Sale

Sale
$79,500
Sq Ft1,608DeedBook 4684, Page 499Recorded12/21/2023

Property Sale

SaleMulti
$120,000

From:

To:

Sq Ft1,660DeedBook 4568, Page 73Recorded11/6/2020

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 970, Page 185

Property Built

Built

Year Built: 1900