Skip to content

278 Grant St

Salem, NJ 08079

Built 1910

Last Sale Price
$15,000
Last Sale Date
May 18, 2021

Property Information

Block25
Lot3
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class15
DescriptionSF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,895
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,900
15%
Improvement Value:$51,200
85%
Total Assessment$60,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,925+44.0%
2024$3,420+8.3%
2023$3,157+0.0%
2022$3,157+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$15,000
Sq Ft1,895DeedBook 4590, Page 417Recorded5/20/2021

Property Sale

Sale
$5,500

From:

To:

Sq Ft1,895DeedBook 4207, Page 912Recorded3/9/2017

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 935, Page 184

Property Built

Built

Year Built: 1910