Skip to content

3 Ninth St

Salem, NJ 08079

Built 1920

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Feb 22, 2000

Property Information

Block28
Lot27
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class15
DescriptionSF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,584
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,200
22%
Improvement Value:$31,900
78%
Total Assessment$41,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,379+4.6%
2024$3,231+8.3%
2023$2,983+2.1%
2022$2,923+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 1035, Page 1

Property Sale

Sale
$81,000
DeedBook 915, Page 61

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 765, Page 162

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 15, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1920