Skip to content

109 Eighth St

Salem, NJ 08079

Built 1920

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
May 5, 2020

Property Information

Block22
Lot21
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class15
DescriptionSF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,510
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,500
23%
Improvement Value:$34,600
77%
Total Assessment$45,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,708+4.6%
2024$3,545+8.3%
2023$3,273+2.1%
2022$3,208+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000
Sq Ft1,510DeedBook 4552, Page 1479Recorded5/21/2020

Property Sale

Sale
$61,000
DeedBook 775, Page 201

Property Sale

Sale
$26,500
DeedBook 643, Page 556

Property Built

Built

Year Built: 1920