Skip to content

284 Craven Ave

Salem, NJ 08079

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 10, 2006

Property Information

Block34
Lot13
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class15
DescriptionSF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,898
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,300
21%
Improvement Value:$53,300
79%
Total Assessment$67,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,558+4.6%
2024$5,314+8.3%
2023$4,906+2.1%
2022$4,808+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$54,500
DeedBook 840, Page 9

Property Sale

Sale
$21,000
DeedBook 650, Page 794

Property Built

Built

Year Built: 1925