Skip to content

197 Johnson St

Salem, NJ 08079

Built 1900

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jun 27, 2022

Property Information

Block34
Lot14
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class15
DescriptionSF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,361
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,900
18%
Improvement Value:$78,700
82%
Total Assessment$95,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,860+4.6%
2024$7,515+30.7%
2023$5,748+2.1%
2022$5,633+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft2,361DeedBook 4637, Page 1360Recorded7/12/2022

Property Sale

Sale
$135,000
Sq Ft2,361DeedBook 4606, Page 342Recorded10/6/2021

Property Sale

Sale
$46,000

From:

To:

Sq Ft2,361DeedBook 4406, Page 480Recorded4/17/2018

Property Sale

Sale
$26,000

From:

To:

Sq Ft2,361DeedBook 4379, Page 231Recorded2/27/2018

Property Sale

Sale
$165,900
DeedBook 1294, Page 139

Property Sale

Sale
$98,500
DeedBook 1058, Page 61

Property Built

Built

Year Built: 1900