Skip to content

26 Chestnut St

Salem, NJ 08079

Built 1900

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block58
Lot2
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class15
DescriptionSF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,401
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,500
14%
Improvement Value:$53,600
86%
Total Assessment$62,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,106+4.6%
2024$4,882+8.3%
2023$4,507+2.1%
2022$4,417+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft2,401DeedBook 4711, Page 837Recorded11/6/2024

Property Sale

Sale
$17,000
Sq Ft2,401DeedBook 4693, Page 1122Recorded4/16/2024

Property Sale

Sale
$10,000
Sq Ft2,401DeedBook 4578, Page 1712Recorded2/16/2021

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 861, Page 47

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 738, Page 303

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook 626, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 1900