Skip to content

207 Johnson St

Salem, NJ 08079

Built 1900

Last Sale Price
$44,000
Last Sale Date
Jan 18, 2019

Property Information

Block34
Lot16
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class15
DescriptionSF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,623
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,400
25%
Improvement Value:$43,200
75%
Total Assessment$57,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,736+4.6%
2024$4,528+8.3%
2023$4,181+2.1%
2022$4,097+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$44,000

From: SHORE MANAGEMENT CO OF DE VAL LLC

To: GARCIA, ENRIQUE

Sq Ft1,623DeedBook 4515, Page 906Recorded2/21/2019

Property Sale

Sale
$16,900

From: MILLER,CHARLES M,SHERIFF CNTY SALEM

To: SHORE MANAGEMENT CO OF DE VAL INC

Sq Ft1,623DeedBook 4502, Page 754Recorded12/3/2018

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 999, Page 259

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 956, Page 1

Property Sale

Sale
$69,000
DeedBook 790, Page 338

Property Built

Built

Year Built: 1900