Skip to content

16 Olive St

Salem, NJ 08079

Built 1892

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Oct 30, 2023

Property Information

Block68
Lot15
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page30

Building Details

Building Class15
DescriptionSF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,608
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,000
16%
Improvement Value:$40,500
84%
Total Assessment$48,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,988+4.6%
2024$3,813+8.3%
2023$3,520+2.1%
2022$3,449+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$40,000
Sq Ft1,608DeedBook 4680, Page 747Recorded11/2/2023

Property Sale

Sale
$500
DeedBook 654, Page 188

Property Built

Built

Year Built: 1892