Skip to content

269 Craven Ave

Salem, NJ 08079

Built 1900

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Apr 26, 2024

Property Information

Block35
Lot18
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class27
Description1/2 DF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,092
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,700
29%
Improvement Value:$18,700
71%
Total Assessment$26,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,171+4.6%
2024$2,075+8.3%
2023$1,916+2.1%
2022$1,878+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$80,000
Sq Ft1,092DeedBook 4694, Page 1259Recorded4/29/2024

Property Sale

Sale
$28,000
DeedBook 759, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1900