Skip to content

325 Craven Ave

Salem, NJ 08079

Built 1900

Last Sale Price
$39,500
Last Sale Date
Nov 9, 2009

Property Information

Block37
Lot10
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
DescriptionSF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,788
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,100
25%
Improvement Value:$46,100
75%
Total Assessment$61,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,032+4.6%
2024$4,811+8.3%
2023$4,442+2.1%
2022$4,353+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$39,500
DeedBook 3133, Page 108

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 1147, Page 285

Property Sale

Sale
$26,500
DeedBook 990, Page 39

Property Sale

Sale
$26,500
DeedBook 657, Page 58

Property Built

Built

Year Built: 1900