Skip to content

220 Johnson St

Salem, NJ 08079

Built 1923

Owner
---
Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Dec 2, 2025

Property Information

Block37
Lot2
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class15
DescriptionSF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,592
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$14,900
25%
Improvement Value:$44,700
75%
Total Assessment$59,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,650+4.8%
2024$4,435+8.8%
2023$4,076+2.2%
2022$3,989+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000
Sq Ft1,592DeedBook 4748, Page 1915Recorded12/11/2025

Property Sale

Sale
$63,800
DeedBook 814, Page 245

Property Built

Built

Year Built: 1923