Skip to content

324 E Broadway

Salem, NJ 08079

Built 1809

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Apr 13, 2012

Property Information

Block38
Lot11
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
DescriptionSF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,520
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,000
10%
Improvement Value:$60,100
90%
Total Assessment$67,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,517+4.6%
2024$5,275+8.3%
2023$4,870+2.1%
2022$4,772+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 3439, Page 846

Property Built

Built

Year Built: 1809