Skip to content

323 Allen Ave

Salem, NJ 08079

Built 1926

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Sep 1, 2021

Property Information

Block38
Lot2
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class15
DescriptionSF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,497
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,800
19%
Improvement Value:$42,800
81%
Total Assessment$52,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,325+4.6%
2024$4,135+16.5%
2023$3,549+2.1%
2022$3,478+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$110,000
Sq Ft1,497DeedBook 4602, Page 1834Recorded9/8/2021

Property Built

Built

Year Built: 1926