Skip to content

235 Keasbey St

Salem, NJ 08079

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$20,000
Last Sale Date
Apr 3, 2014

Property Information

Block39
Lot27
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class---
DescriptionSHOP
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,300
34%
Improvement Value:$26,400
66%
Total Assessment$39,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,264+4.6%
2024$3,121+8.3%
2023$2,881+2.1%
2022$2,823+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$20,000

From:

To:

DeedBook 3755, Page 77Recorded4/9/2014

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 1176, Page 19

Property Sale

Sale
$12,000
DeedBook 742, Page 209

Property Sale

Sale
$6,000
DeedBook 674, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1950