Skip to content

350 Allen Ave

Salem, NJ 08079

Built 1930

Last Sale Price
$37,000
Last Sale Date
Dec 11, 2013

Property Information

Block40
Lot7
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page20

Building Details

Building Class15
DescriptionSF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage952
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,400
23%
Improvement Value:$34,900
77%
Total Assessment$45,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,725+4.6%
2024$3,561+8.3%
2023$3,288+2.1%
2022$3,222+0.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$37,000

From: RITCHIE, JAMES T JR ET AL

To: KATES REALTY LLC

Sq Ft952DeedBook 3705, Page 136Recorded12/16/2013

Property Sale

SaleMulti
$35,000
DeedBook 780, Page 210

Property Sale

SaleMulti
$35,000
DeedBook 645, Page 884

Property Built

Built

Year Built: 1930