Skip to content

336 Keasbey St

Salem, NJ 08079

Built 1935

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
May 10, 2010

Property Information

Block44
Lot24
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class15
DescriptionSF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage969
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,800
24%
Improvement Value:$27,700
76%
Total Assessment$36,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,001+4.6%
2024$2,869+8.3%
2023$2,649+2.1%
2022$2,596+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 3197, Page 863

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 1328, Page 119

Property Sale

Sale
$18,500
DeedBook 814, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1935