Skip to content

273-275 Sinnickson St

Salem, NJ 08079

Built 1900

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Feb 24, 2022

Property Information

Block67
Lot13
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page30

Building Details

Building Class27
DescriptionDF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage988
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,600
29%
Improvement Value:$18,600
71%
Total Assessment$26,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,154+4.6%
2024$2,060+111.8%
2023$973+2.1%
2022$953+0.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$50,000
Sq Ft988DeedBook 4623, Page 965Recorded3/3/2022

Property Sale

SaleMulti
$55,000
Sq Ft988DeedBook 4616, Page 334Recorded12/30/2021

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$3,100

From:

To:

Sq Ft988DeedBook 4345, Page 399Recorded12/20/2017

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook 1167, Page 187

Property Built

Built

Year Built: 1900