Skip to content

64 Union St

Salem, NJ 08079

Built 1900

Last Sale Price
$38,000
Last Sale Date
Jan 26, 2023

Property Information

Block69
Lot24
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class15
DescriptionSF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage780
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,400
26%
Improvement Value:$20,600
74%
Total Assessment$28,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,302+4.6%
2024$2,201+8.3%
2023$2,032+2.1%
2022$1,991+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$38,000
Sq Ft780DeedBook 4655, Page 711

Property Sale

Sale
$7,000
Sq Ft780DeedBook 4574, Page 929Recorded1/15/2021

Property Sale

Sale
$14,000
DeedBook 1188, Page 186

Property Sale

Sale
$1,600
DeedBook 993, Page 59

Property Sale

Sale
$1,600
DeedBook 850, Page 176

Property Sale

Sale
$1,500
DeedBook 813, Page 54

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 766, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 1900