Skip to content

49-51 Elm St

Salem, NJ 08079

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Nov 17, 2025

Property Information

Block69
Lot43
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class43
DescriptionDF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,512
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$9,500
17%
Improvement Value:$47,600
83%
Total Assessment$57,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,695+4.6%
2024$4,489+8.3%
2023$4,144+2.1%
2022$4,061+0.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$70,000
Sq Ft2,512DeedBook 4747, Page 1893Recorded12/1/2025

Property Sale

SaleMulti
$40,000

From:

To:

Sq Ft2,512DeedBook 4473, Page 220Recorded9/19/2018

Property Sale

SaleMulti
$18,000

From:

To:

Sq Ft2,512DeedBook 4327, Page 405Recorded11/17/2017

Property Sale

Sale
$11,000

From:

To:

Sq Ft2,512DeedBook 4287, Page 307Recorded8/30/2017

Property Built

Built

Year Built: 1900