Skip to content

58-60 Elm St

Salem, NJ 08079

Built 1900

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Feb 18, 2022

Property Information

Block70
Lot22
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class43
DescriptionDF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,529
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,500
16%
Improvement Value:$49,800
84%
Total Assessment$59,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,876+4.6%
2024$4,662+8.3%
2023$4,304+2.1%
2022$4,217+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000
Sq Ft2,529DeedBook 4625, Page 1151Recorded3/21/2022

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 1198, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 1900