Skip to content

59 Market St

Salem, NJ 08079

Built 1820

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 21, 2011

Property Information

Block6
Lot17
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class43
DescriptionSF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,437
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,300
12%
Improvement Value:$63,500
88%
Total Assessment$71,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,903+4.6%
2024$5,644+8.3%
2023$5,211+2.1%
2022$5,106+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$59,000
DeedBook 667, Page 785

Property Built

Built

Year Built: 1820