Skip to content

26 Ward St

Salem, NJ 08079

Built 2002

Last Sale Date
Nov 1, 2000

Property Information

Block6
Lot26
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class15
Description1SAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,008
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,500
14%
Improvement Value:$44,500
86%
Total Assessment$52,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,275+4.6%
2024$4,088+8.3%
2023$3,774+2.1%
2022$3,698+0.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 1055, Page 186

Property Sale

Sale
$5,500
DeedBook 706, Page 120