Skip to content

42 Ward St

Salem, NJ 08079

Built 1910

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
May 9, 2024

Property Information

Block6
Lot32
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class15
DescriptionSF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,288
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,900
18%
Improvement Value:$36,600
82%
Total Assessment$44,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,659+43.7%
2024$2,547+8.3%
2023$2,352+2.1%
2022$2,304+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000
Sq Ft1,288DeedBook 4696, Page 5Recorded5/16/2024

Property Sale

Sale
$40,000
Sq Ft1,288DeedBook 4668, Page 846Recorded6/19/2023

Property Sale

Sale
$17,000

From:

To:

Sq Ft1,410DeedBook 3689, Page 536Recorded11/12/2013

Property Built

Built

Year Built: 1910