Skip to content

68 Linden St

Salem, NJ 08079

Built 1932
Public Property

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 6, 2019

Property Information

Block71
Lot11
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class15
DescriptionSF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage504
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,800
29%
Improvement Value:$16,400
71%
Total Assessment$23,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2021$1,640+2.2%
2020$1,604+1.2%
2019$1,585-15.7%
2018$1,880+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1932