Skip to content

56 Linden St

Salem, NJ 08079

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 9, 2016

Property Information

Block71
Lot8
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,095
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,700
19%
Improvement Value:$45,400
81%
Total Assessment$56,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,613+4.6%
2024$4,410+8.3%
2023$4,072+2.1%
2022$3,990+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 1054, Page 72

Property Built

Built

Year Built: 1958