Skip to content

40 Oak St

Salem, NJ 08079

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 23, 2023

Property Information

Block78
Lot3
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class15
DescriptionSF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,617
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,500
22%
Improvement Value:$40,000
78%
Total Assessment$51,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,234+4.6%
2024$4,048+12.9%
2023$3,585+2.1%
2022$3,513+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$28,500
DeedBook 657, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1950