Skip to content

336 Morrison Ave

Salem, NJ 08079

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 25, 2014

Property Information

Block33
Lot20
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class15
DescriptionSF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,676
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,900
22%
Improvement Value:$49,300
78%
Total Assessment$63,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,196+4.6%
2024$4,968+8.3%
2023$4,587+2.1%
2022$4,495+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 1221, Page 102

Property Sale

Sale
$56,000
DeedBook 998, Page 312

Property Built

Built

Year Built: 1955