Skip to content

3 Maple Ave

Salem, NJ 08079

Built 1945

Last Sale Price
$48,000
Last Sale Date
Mar 14, 2017

Property Information

Block80
Lot2
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class43
DescriptionSF & GARAGE
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,656
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,900
19%
Improvement Value:$39,100
81%
Total Assessment$48,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,947+4.6%
2024$3,773+8.3%
2023$3,484+2.1%
2022$3,414-13.9%
Property History

Property Sale

Sale
$48,000

From:

To:

Sq Ft1,656DeedBook 4215, Page 647Recorded3/22/2017

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 3333, Page 352

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 838, Page 188

Property Built

Built

Year Built: 1945