Skip to content

145 Seventh St

Salem, NJ 08079

Built 1950

Last Sale Price
$39,500
Last Sale Date
Oct 20, 2020

Property Information

Block27
Lot24
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class27
Description1/2 DF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,576
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,000
20%
Improvement Value:$27,700
80%
Total Assessment$34,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,853+4.6%
2024$2,728+8.3%
2023$2,519+2.1%
2022$2,468+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$39,500
Sq Ft1,576DeedBook 4566, Page 801Recorded10/23/2020

Property Sale

Sale
$7,000

From:

To:

DeedBook 3684, Page 843

Property Built

Built

Year Built: 1950