Skip to content

332 New Market St

Salem, NJ 08079

Built 1931

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Jun 29, 2021

Property Information

Block82
Lot2
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class15
DescriptionSB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,872
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,000
20%
Improvement Value:$42,900
80%
Total Assessment$53,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,432+4.6%
2024$4,237+8.3%
2023$3,912+2.1%
2022$3,833+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000
Sq Ft1,872DeedBook 4594, Page 1843Recorded6/30/2021

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 834, Page 32

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 703, Page 196

Property Built

Built

Year Built: 1931