Skip to content

304 New Market St

Salem, NJ 08079

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$82,000
Last Sale Date
Jan 16, 2025

Property Information

Block82
Lot7
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class15
DescriptionSF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,310
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$10,700
22%
Improvement Value:$37,800
78%
Total Assessment$48,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,988+4.6%
2024$3,813+8.3%
2023$3,520+2.1%
2022$3,449+0.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$82,000
Sq Ft1,310DeedBook 4718, Page 626Recorded1/22/2025

Property Sale

Sale
$16,250

From:

To:

Sq Ft1,310DeedBook 4354, Page 914Recorded1/17/2018

Property Sale

Sale
$4,000

From:

To:

Sq Ft1,310DeedBook 4329, Page 760Recorded11/22/2017

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 1048, Page 77

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 963, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 1920