Skip to content

83 Union St & 56 Olive St

Salem, NJ 08079

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 29, 2025

Property Information

Block87
Lot2
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page41

Building Details

Building Class43
Description2 SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,372
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$8,500
15%
Improvement Value:$47,200
85%
Total Assessment$55,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,580+4.6%
2024$4,379+8.3%
2023$4,043+2.1%
2022$3,961+0.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$140,000
Sq Ft1,372DeedBook 4714, Page 1504Recorded12/13/2024

Property Sale

Sale
$55,000
Sq Ft1,372DeedBook 4616, Page 329Recorded12/30/2021

Property Sale

Sale
$32,000

From:

To:

Sq Ft1,372DeedBook 4479, Page 237Recorded10/3/2018

Property Sale

Sale
$90,500
DeedBook 3461, Page 678

Property Built

Built

Year Built: 1920