Skip to content

97 Union St

Salem, NJ 08079

Built 1935

Last Sale Price
$183,000
Last Sale Date
Oct 31, 2005

Property Information

Block87
Lot7
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page41

Building Details

Building Class15
DescriptionSF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,236
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,200
19%
Improvement Value:$30,600
81%
Total Assessment$37,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,108+4.6%
2024$2,971+8.3%
2023$2,744+2.1%
2022$2,688+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$183,000
DeedBook 1219, Page 266

Property Built

Built

Year Built: 1935