Skip to content

427 Grieves Parkway

Salem, NJ 08079

Built 1920

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
May 23, 2023

Property Information

Block91
Lot4
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class15
DescriptionSF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage880
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,300
34%
Improvement Value:$19,700
66%
Total Assessment$30,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,467+4.6%
2024$2,358+8.3%
2023$2,177+2.1%
2022$2,134+0.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$55,000
Sq Ft880DeedBook 4666, Page 1868Recorded6/2/2023

Property Sale

Sale
$13,500
DeedBook 3322, Page 857

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 1143, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 1920