Skip to content

275 1/2 Keasbey St

Salem, NJ 08079

Built 1943

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Jul 22, 2022

Property Information

Block39
Lot34
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class15
DescriptionSF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage884
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,200
28%
Improvement Value:$23,300
72%
Total Assessment$32,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,672+4.6%
2024$2,555+8.3%
2023$2,359+2.1%
2022$2,311+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$55,000
Sq Ft884DeedBook 4639, Page 58Recorded7/26/2022

Property Sale

Sale
$27,000

From:

To:

Sq Ft910DeedBook 3831, Page 252Recorded9/25/2014

Property Built

Built

Year Built: 1943