Skip to content

16 Pine Ave

Salem, NJ 08079

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 18, 2014

Property Information

Block99
Lot35
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page49

Building Details

Building Class15
DescriptionSF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage938
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,200
43%
Improvement Value:$40,000
57%
Total Assessment$70,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,772+4.6%
2024$5,518+8.3%
2023$5,095+2.1%
2022$4,993+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 1309, Page 319

Property Built

Built

Year Built: 1955