Skip to content

24 Pine Tavern Rd

Elmer, NJ 08318

Built 1994

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Dec 11, 2020

Property Information

Block12
Lot14
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityUpper Pittsgrove Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,732
Acreage3.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,000
26%
Improvement Value:$202,200
74%
Total Assessment$273,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,415+3.3%
2024$8,144+6.5%
2023$7,644+2.8%
2022$7,439+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
Sq Ft1,732DeedBook 4571, Page 1969Recorded12/21/2020

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook 871, Page 245

Property Built

Built

Year Built: 1994