Skip to content

131 Richwood Rd

Monroeville, NJ 08343

Built 1965

Last Sale Date
Jul 21, 2022

Property Information

Block45
Lot5
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityUpper Pittsgrove Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description1SAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,715
Acreage0.95

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,500
26%
Improvement Value:$166,000
74%
Total Assessment$225,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$6,059+2.9%
2022$5,890+9.4%
2021$5,382+5.0%
2020$5,128+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1965