Skip to content

20 Bowen Ave

Woodstown, NJ 08098

Built 1890

Last Sale Price
$2
Last Sale Date
May 6, 2011

Property Information

Block22
Lot24
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityWoodstown Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description2S F L 2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,018
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,300
36%
Improvement Value:$166,600
64%
Total Assessment$259,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,438+1.3%
2024$10,308+3.7%
2023$9,941+2.3%
2022$9,718+3.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 1039, Page 53

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 991, Page 128

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 673, Page 621

Property Built

Built

Year Built: 1890