Skip to content

20 Auburn St

Woodstown, NJ 08098

Built 1958

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Aug 15, 2024

Property Information

Block7
Lot6
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityWoodstown Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class15
Description1S AL R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage694
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,900
65%
Improvement Value:$38,700
35%
Total Assessment$110,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,442+1.3%
2024$4,386+3.7%
2023$4,230+2.3%
2022$4,135+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
Sq Ft694DeedBook 4704, Page 655Recorded8/20/2024

Property Sale

Sale
$120,000

From: JM ACQUISITIONS LLC

To: WHITTAKER, THEODORE

Sq Ft694DeedBook 4525, Page 1520Recorded6/10/2019

Property Sale

Sale
$145,000

From: RUTHERFORD, COURTNEY A

To: COLEMERICA INVESTMENTS LLC

Sq Ft694DeedBook 4073, Page 981Recorded4/14/2016

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 3127, Page 133

Property Sale

Sale
$114,000
DeedBook 1234, Page 338

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook 916, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1958