Skip to content

17 Guernsey Place

Woodstown, NJ 08098

Built 1984
Other Exempt

Last Sale Price
$214,000
Last Sale Date
Feb 14, 2020

Property Information

Block8
Lot9
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityWoodstown Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description2S AL 2 1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,350
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,200
37%
Improvement Value:$160,000
63%
Total Assessment$254,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$9,505-10.5%
2021$10,618+3.7%
2020$10,237+2.2%
2019$10,019+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$214,000
Sq Ft2,350DeedBook 4547, Page 489Recorded2/25/2020

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 1066, Page 238

Property Sale

Sale
$75,049
DeedBook 649, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 1984