Skip to content

36 West St.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1971

Last Sale Date
Sep 27, 2064

Property Information

Block109
Lot17
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page67

Building Details

Building Class20
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,872
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$155,300
31%
Improvement Value:$352,600
69%
Total Assessment$507,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,956+3.2%
2024$8,682+2.6%
2023$8,461+3.1%
2022$8,206+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 1078, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 1971