Skip to content

12 Liberty Rd.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 4, 1999

Property Information

Block116
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page70

Building Details

Building Class20
Description1.5S-F
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,290
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$240,700
50%
Improvement Value:$242,300
50%
Total Assessment$483,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,731+2.4%
2024$8,528+2.6%
2023$8,308+2.0%
2022$8,149+5.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940